Limity zavazadel

Letenku už máte a cíl cesty je jasný? Teď zbývá už jen sbalit věci do cestovního kufru! Jaké zavazadlo však vzít s sebou na palubu letadla? Jak může být taška velká a kolik může její obsah vážit? Na všechny otázky známe odpovědi.

Slovníček pojmů

  • kabinové (příruční) zavazadlo – cabin nebo hand baggage – taška nebo jiné zavazadlo, které si cestující může s sebou vzít na palubu bezplatně, může být jedno i dvě podle podmínek
  • zapsaná (odbavená) zavazadla – zavazadlo, které je na palubě letadla, ale nemáte k němu při letu přístup, České aerolinie garantují váhu zavazadel minimálně 23 kg (+ 8 kg kabinové zavazadlo), za jeho přepravu můžete platit

Velikost příručního zavazadla do letadla? Nejčastěji 55 cm x 40 cm x 20cm

American tourister kabinový kufrJak velké by mělo kabinové zavazadlo být? Žádné shodné nařízení bohužel neexistuje. Každá letecká společnost stanovuje vlastní pravidla, která určují velikost a podmínky přepravy.

Například České aerolinie přepraví kabinové zavazadlo ve velikosti 55 cm x 45 cm x 22cm. Aerolinky Easyjet zaručují, že zavazadlo, které není větší než 50 cm x 40 cm x 20 cm (včetně držadel a koleček) budete mít buď ve schránce nad sebou, nebo pod sedadlem před vámi. Pokud bude větší, může se stát, že vaše taška poletí v zavazadlovém prostoru. Pokud poletíte s Emirates v ekonomické třídě, můžete mít s sebou zavazadlo ve velikosti 55 cm x 38 cm x 20 cm.

Doporučujeme se tedy vždy před odletem zeptat, jestli se podmínky nezměnily. Každá firma má podmínky jiné a většinou o nich informuje na svých internetových stránkách. Počet a velikost zavazadel se také obvykle liší v jednotlivých třídách. Při měření vaší tašky nebo kufru zahrňte všechny přesahy konstrukce, tedy včetně koleček a držáku. Velikost se při odbavení na letišti přísně kontroluje.

Kolik může vaše zavazadlo vážit? 5 až 10 kilogramů

Váhový limit se u jednotlivých aerolinek liší a je potřeba si před cestou podmínky ověřit. Lehčí zavazadlo můžete mít v ekonomické třídě, těžší zavazadla můžete mít, pokud letíte první třídou. Obecně platí, že taška nebo kufr, které chcete mít za letu u sebe, by neměly vážit víc než 5–8 kg. U aerolinek Smartwings cena letenky zahrnuje zapsaná (odbavená) zavazadla do hmotnosti 15 kg a jedno kabinové zavazadlo do hmotnosti 5 kg o rozměrech maximálně 56 x 45 x 25 cm a vaše taška na palubě nesmí být těžší. 

Jak se liší limity pro palubní zavazadla u různých společností

Letecká společnost Rozměry v cm Hmotnost v kg
ČSA 55 x 45 x 25 8 kg a více podle třídy
Emirates 55 x 38 x 20 7 kg, v první třídě
a Business Class 12 kg
EasyJet 50 x 40 x 20 20 kg
SwissAir 55 x 40 x 23 8 kg
Alitalia 55 x 35 x 25 8 kg

Jaké zavazadlo vzít, aby se vaše cesta neprodražila?

airportLevné letenky, takzvané low cost letenky, které nabízejí nízkonákladové společnosti – RyanAir, WizzAir, EasyJet, Smartwings a podobně mají tu výhodu, že máte možnost mít s sebou kabinové zavazadlo zdarma. Cestování se ale může prodražit, pokud vaše zavazadlo nesplňuje dané parametry, za větší kufr nebo tašku budete muset připlatit.

Dávejte pozor při nákupu palubního zavazadla. Váš kufr, který se zdá, že velikostí odpovídá limitům, může mít kolečka, kvůli kterým se zavazadlo nemusí vejít do testovacího prostoru při odbavení.

 

Některé odkazy na přepravní podmínky leteckých společností: